Zakład Aktywności Zawodowej w powiecie zawierciańskim.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne złożyło wniosek o dofinansowanie projektu „Zakład Aktywności Zawodowej – spełnieni w pracy” w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego. Konkurs współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa IX. Włączenie społeczne, działanie 9.1. Aktywna integracja, poddziałanie: 9.1.5. Programy aktywnej integracji osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wniosek został oceniony pozytywnie i przyznano nam dofinansowanie w wysokości 11 647 893,04 zł . Dzięki pozyskanym środkom powstanie jedyny w powiecie zawierciańskim Zakład Aktywności Zawodowej oferujący 48 nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu zawierciańskiego, myszkowskiego i częstochowskiego.
Projekt jest realizowany wspólnie z Gminą Zawiercie w imieniu której działa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu. Zakład Aktywności Zawodowej będzie funkcjonował w dwóch lokalizacjach: oddział główny w Łazach i filia w Witowie.
Będzie świadczył usługi: pralnicze, gastronomiczne, cukierniczo-cateringowe oraz rękodzielniczo-porządkowe.
Dział usług pralniczych oferować będzie specjalistyczną pralnię wodną z barierą higieniczną oraz nowoczesną pralnię opartą na ekologicznym systemie czyszczenia wodnego z wykorzystaniem biodegradujących proszków, mydła oraz delikatnych programów prania.
Dział gastronomiczny i cukierniczo-cateringowy to m.in. domowe smaczne obiady, wypieki, obsługa cateringowa, posiłki regenerujące dla grup zorganizowanych i indywidulnych klientów.
Oferta działu rękodzielniczo-porządkowego obejmować będzie wyroby rękodzielnicze oraz usługi ogrodniczo-porządkowe.
Stanowiska pracy, wszystkie pomieszczenia użytkowe jak również profesjonalny i nowoczesny sprzęt dostosowane będą do potrzeb i możliwości pracowników z niepełnosprawnościami. Kluczowym wsparciem dla uczestników projektu będą również zajęcia rehabilitacyjne, warsztaty integracyjno-motywacyjne, szkolenia, kursy zawodowe, indywidualne wsparcie psychologiczne i zawodowe.
Osobom, które będą miały znaczne trudności w dotarciu do miejsca realizacji usługi zapewniony zostanie dowóz, dzięki zakupionym w ramach projektu busom przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnym, pozostałym osobom zostanie zwrócony koszt dojazdu.
Ważnym działaniem projektowym jest również powstanie w pełni wyposażonych 4 pokoi usamodzielniających w Placówce w Witowie. Dzięki nim niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej będą mieli możliwość nauczyć się żyć samodzielnie i niezależnie.